Összegyűjtöttem néhány köztudatban lévő tudományos dogmát, melyeket érdemes szkeptikusan megközelíteni, mert már vagy akkor fals információkon alapultak, amikor kitalálták őket vagy később sikerült őket tudományosan is megcáfolni…
Semmilyen vélemény, dogma, mém nem írhatja felül a természet univerzális törvényeit!
A tudományban mindigis voltak hibák, de ez még nem feltétlenül baj, mert amint rájönnek a tudósok, mi volt a hiba – ha hajlandóak belátni –, akkor máris egy lépéssel közelebb kerülnek a természet megértéséhez. A tudomány akkor fejlődik, ha sikerül megkérdőjelezni egy korábbi dogmát és nem akkor, amikor megnyugszunk, mert már mindent tudunk. Az emberek azóta terjesztenek egymásnak beszűkült féligazságokat, ami aztán dogmatikus hülyeséghez vezet, mióta megtanultak beszélni. Az első okos emberek rájöttek, hogy aki kitalálja a dogmát, az kontrollálhatja a többi embert.
1.Az ember okozza a globális felmelegedést
Mi van akkor, ha a globális felmelegedés egy természetes földtörténeti jelenség? Volt már pár jégkorszak is…
Ajánlott olvasmány: dr. Tim Ball: Human caused global warming
2. A Nap bőrrákot okoz és kerülni kell a napozást
A természeti népek és az állatok elég régóta élnek kint a tűző napon, különösebb problémák nélkül. Talán nem inkább a modern életmód rontja az ember kapcsolatát a napfénnyel? Erről írtam bővebben Napfény diéta könyvemben. Mindenfajta halálozás kockázatot csökkent a magas D-vitamin szint egy nagy metaanalízis (Gaksch, 2017) szerint.
Gaksch M és mtsai. Vitamin D and mortality: Individual participant data meta-analysis of standardized 25-hydroxyvitamin D in 26916 individuals from a European consortium. PLoS One. 2017 Feb 16;12(2):e0170791.
John Ott – Health and light
Szendi Gábor: Napfényvitamin. Jaffa kiadó, 2012
3. A koleszterin vagy a telített zsírok szívbetegséget okoznak
- A koleszterin egy létfontosságú molekula, amit nem csökkenteni kellene, hanem továbbra is enni és jobban megérteni a szerepét.
- A koleszterintartalmú ételek megbetegítőnek vélt hatását már sokan, sokféleképpen megcáfolták.
- Az öregedéssel és stresszhatásokkal természetes módon emelkedik a koleszterinszint és ez még védőhatású is.
- A szervezetben a koleszterin optimális működéséhez is napfényre és annak megfelelő hasznosítására van szükség.
- Nem érdemes túl sokat a koleszterinre fókuszálni az egészség nevében, vannak sokkal fontosabb faktorok is, mint pl. a fénykörnyezet.
bővebben pl. a Kvantum koleszterin cikkem
4. A hidegtől megfázunk
Erről érdemes megkérdezni Wim Hof-ot és a több ezer, százezer jeges vizes fürdőzőt a világon. Ajánlott olvasmányok:
Scott Carney: What Doesn’t Kill Us: How Freezing Water, Extreme Altitude, and Environmental Conditioning Will Renew Our Lost Evolutionary Strength
Wim Hof, Koen De Jong: The Way of the Iceman: How the Wim Hof Method Creates Radiant, Longterm Health
Nem fogunk megfázni a hidegtől? cikkem vagy A paleón túl könyvem.
5. Az elektromosság, mesterséges világítások teljesen biztonságosak biológiai szempontból
Már Szent-Györgyi Albert is kijelentette, hogy az emberben a számítógép chipekhez hasonlatos félvezetők működnek, melyet Robert Becker kísérletileg is igazolt. Így nem lehet figyelmen kívül hagyni a mesterséges elektromágneses hullámokkal való kölcsönhatásokat. Manapság rengeteg kutató foglalkozik a témával. Összefoglalva ajánlom dr. Jack Kruse kvantumbiológia szemléletű idegsebész cikkeit, írt erről a témáról párezer oldalt…
Robert O. Becker: The body electric
Jack Kruse: Epi-paleo RX
A paleón túl és Napfény diéta könyveim
6. Kemiozmózisos és membrán pumpa elmélet, az ATP molekula szerepe
Ajánlom Gilbert Ling munkásságát. A sejtműködésről alkotott asszociációs-indukciós hipotézisével (AIH) egészen más, és teljesen logikus szerepet kap a sejten belüli energiatermelés atyaúristen molekulája, az ATP. Másképpen néz ki a nátrium, és a kálium ionok mozgása, eloszlása is. Ling munkássága egyértelműen megcáfolja a hivatalosan érvényben lévő Peter Mitchell-féle kemiozmózisos és membránpumpa elméletet (a sejtekben zajló energiaátalakulási folyamatok érvényben lévő modellje), aminek egy sor gyakorlati következménye is lehetne az orvoslásban. Erről írtam bővebben A paleón túl könyvemben. Bár fontos az ATP termelés, de önmagában nem ez a molekula a fő energiaszolgáltató, hanem a rendezett szerkezetű, töltésszétválasztott vízréteg kialakulásához, a ” belső elemünk” töltéséhez szükséges.
7. Megbízhatsz a Big Bang elméletben
Ehhez ajánlom John Hands: Cosmosapiens könyvét, ahol rávilágít a Big Bang elmélet több hiányosságára is.
8. A túl sok szénhidráttól, a túl sok zsírtól vagy a kevés edzéstől elhízunk
A cirkadián ritmus, a mitokondriumok működésének és a leptin hormon megértésével teljesen átértékelődik ez a nézőpont…
9. Az önző gén, genetikai determinizmus és a természetes szelekció
Elterjedt nézet, hogy az egészségünk szempontjából meghatározó a genetikánk vagyis, hogy milyen géneket örököltünk a szüleinktől, nagyszüleinktől. Ez a genetikai determinizmus vagy genetikai meghatározottság, ami a „nincs mit tenni, ezt örököltem” tehetetlen hozzáállást erősíti. Ezzel szemben az epigenetika azt mondja, hogy a környezeti hatásoknak legalalább olyan fontos (ha nem fontosabb) szerepük van az ember életében, mint az öröklött géneknek. Ez azt jelenti, hogy a környezeti feltételeink megváltoztatásával, változtathatunk a jelenlegi állapotunkon, nem kell mindenbe beletörődni (pl. a II-es típusú cukorbetegség esetén)!
Természettudományos területen kiváncsiskodók talán már hallottak Richard Dawkins: Az önző gén című könyvéről, mely szerint mindannyian túlélőgépek vagyunk, és az a dolgunk, hogy megőrizzük és továbbörökítsük a géneknek nevezett önző molekulákat. Dawkins egy neodarwinista, aki a nagy Charles Darwin elméletét fejlesztette tovább, szerinte a környezeti feltételek nem meghatározóak a fejlődésben, hanem a természetes szelekció a fő vezérlőelv, aminek az alapegysége a gén.
Sokakat elgondolkodtatott ez a nézet, de a dr. Kruse féle írások után érdemes lenne az önző gén kifejezést, önző DHA-ra cserélni, ugyanis úgy tűnik inkább, hogy az evolúció igazi mozgatórugója az epigenetika és az idegrendszer fejlődése, ami a DHA omega-3 zsírsav molekula egyedi szerkezete nélkül nem jöhetett volna létre, nem véletlenül fordul elő 600 millió éve változatlan formában az élőlényekben. A biológus kutatók körében van egy íratlan szabály: „csak ne kritizáld Darwint!” Úgy tűnik dr. Kruse vette a bátorságot az emberiség továbbfejlődésének érdekében. Darwin elmélete 100%-ban a változásokon alapul, erre itt van nekünk egy DHA molekula, ami 600 millió éve változatlan, úgy tűnik, hogy ő a főnök, köréje szerveződik minden.
10. Továbbá, komment nélkül: A Föld lapos
És még ki tudja mennyi hasonló dogma irányítja az emberek mindennapi szokásait, döntéseit.
Gondold át és nézz utána kétszer, mielőtt vakon követsz egy tudományos ideológiát.. Ha elavultnak érzed, változtasd meg a dogmáidat és jobban leszel!
Magyarázatok: könyvek, adatok, kvantumbiológia, evolúció, a mindennapok és a természet megfigyelése, józan paraszti ész.
További érdekes olvasnivaló:
Gerald Pollack: The fourth phase of water
Jim Al Khalili: Life on the edge
Nick Lane: The vital question
Roland van Wijk: Light in shaping life – Biophotons in Biology and Medicine