Ebben a cikkben felvázolom röviden – a saját történetemet is bemutatva-, hogy melyek a lényeges jellemzői a Specialista és az Ezermester féle edzés- vagy ‘életstratégiának’. Kinek, mikor és melyik szemlélet a célravezetőbb?
Milyen a Specialista és az Ezermester?
Lehet valaki kiváló, akár világszínvonalú egy sportágban, mozgásformában vagy az élet más területén. Ilyenkor szinte minden figyelme és energiája azon az egy területen van, hisz évekig tarthat elérni egy kiemelkedő Specialista szintet. Emellett többnyire nem jut elég vagy szinte semennyi erőforrása más dolgokra és sok lemondással járhat. Így a specialista gyenge vagy közepes lehet más műfajokban, ami nem rokon a fő tevékenységgel.
Egy Specialista viszonylag kötött pályán mozog és folyamatos lehet a teljesítménykényszer, valamint a stressz. Anyagilag viszont megtérülő lehet, hiszen a legjobb sportolókat, szakembereket általában jól megfizetik. Emelett általában társadalmi elismerés és tisztelet is megilleti a Specialistákat.
Egy Ezermester vagy angolosan ‘Generalista’ sokmindenben egész jó egyszerre, többféle területre van rálátása, legyen szó sportágakról, gyakorlatokról vagy egyéb területekről az életben. Szinte minden körülmények között otthonosan érzi magát és rugalmas, alkalmazkodóképes. Ha a körülmények nem alkalmasak egy mozgásformához vagy hiányoznak az eszközök, az Ezermester sportolónak akkor is lesz ‘edzenivalója’, nem fog idegeskedni, ha esetleg nem tudja követni a sportági edzéstervet. A sokfelé figyelés ára, hogy egy Ezermester sosem lesz a legjobb egy-egy területen és nem fogja kihozni a lehető legjobbját egy gyakorlatban, hacsak nem specializálódik egy időre.
Komolyabb anyagi jutalmazásra és elismerésre nem számíthat egy sokmindenben egész jó, de egyikben sem világszínvonalú sportoló, de itt nem is erről szól a történet, ez inkább hobbisport. A saját szórakoztatásunkért és fejlődésünkért csináljuk. Kivéve egyes összetett sportokat (pl. CrossFit, atlétika tízpróba vagy hétpróba, öttusa) vagy esetleg még a labdajátékokat is idevehetjük, de ez már határeset. Igaz, hogy a labdajátékosok egész jók a legtöbb fittségi mutatóban, de mégiscsak a speciális sportágukban a legjobbak.
Melyik a jobb stratégia?
Természetesen ez attól függ! Egyrészt ‘gyári adottság’, hogy kinek-melyik passzol jobban, másrészt függ az aktuális céloktól, élethelyzetektől és életszakaszoktól is.
Ha valaki a legjobbak közé szeretne tartozni egy sportágban, mozgásformában vagy más területen, akkor nincs mese, specializálódnia kell. Ma már magasan van a léc minden sportágban és szakterületen, évekig, évtizedekig tart eljutni a legjobbak közé.
Az Ezermesterségnél is sok idő és energia kell a tanuláshoz és gyakorláshoz, az ‘egész jó szintet’ sem adják ingyen. Viszont sokkal kötetlenebb és szabadabb lehet, nincs komoly teljesítménykényszer, csak annyi, hogy egy kicsit legyen jobb az illető magához képest és folyamatosan tanuljon újdonságokat az idő haladtával.
Egy Ezermester inkább az összetett műfajokban lesz jó vagy úgy is lehet mondani, hogy az összetettségben, sokoldalúságban és alkalmazkodóképességben lehet világszínvonalú!
Melyik stratégia az egészségesebb és kiegyensúlyozottabb?
Ha ez a kérdés, akkor én egyértelműen az Ezermesterre szavazok! A saját példám is ezt mutatja. Korábban több mint 20 évig kenus élsportoló, azaz Specialista voltam. Világszínvonalú egy sportágban, évekig tartó munkával és sok lemondással. Egyféle mozgásformában voltam kiváló és a legtöbb más mozgásban alacsony vagy közepes szintű, gyakori sérülésekkel és limitációkkal. Profi sportolóként nem fért volna bele csak úgy bármikor, bármilyen mozgásforma a sérülésveszély miatt és nem is jutott rá idő, energia.
Aztán az utóbbi 8-10 évben váltottam a változatos, sokoldalú Ezermesterségre. Először a MovNat – Természetes Mozgások edzések formájában, később ezt megtartva hozzátettem még a hagyományos erőfejlesztő edzésmódszereket is és bármilyen egyéb mozgásformát, amihez épp kedvet kaptam.
Így elértem, hogy a korábbi sérüléseim, limitációim szinte teljesen helyrejöttek és életem eddigi legjobb formájában vagyok sokmindenben, így közel 40 évesen! Jobban érzem magam a bőrömben, mint korábban élsportolóként. És ez még csak a kezdet! Ha továbbra is folyamatosan edzek ebben a szemléletben, akkor bőven tudok még fejlődni és magasabb szintre kerülni többféle mozgásformában egyszerre.
Pár összehasonlító adat
Pontos feljegyzésem és emlékem nincsen mindenről, de egy egész jó összehasonlítás olvasható az alábbi táblázatban. A teljesség igénye nélkül néhány jellemző, 20-30 évesen élsportolóként és 39 évesen hobbisportolóként.
Értékelés
Röviden, szinte mindenben jobb lettem, kivéve természetesen a sportági teljesítményt és az állóképességet. Anno heti 9-11 edzésünk volt, zömében állóképességi és erő-állóképességi jellegű. Manapság heti 4-6-szor edzek és leginkább az erőfejlesztés, valamint a sokoldalú, változatos mozgás van előtérben. Heti egy rövid, kb. 30-40 perces állóképességi jellegű futás szerepel a menüben mostanában, és volt kb. 4 év komolyabb szünetem az állóképességi edzésekben.
Ha a kenu sportteljesítményt nézzük, akkor természetesen a Specialista időszak jobb volt. Ha minden mást nézünk, az egészséget, szabadságot és a széleskörű teljesítményt, akkor a mostani Ezermester állapot. Félreértés ne essék, nem bánom a versenysportolói időszakot, rengeteg szuper élményben volt részem és sokmindenre megtanított, de megfizettem az árát. Összességében, jelenleg az Ezermester edzésekkel erősebb, gyorsabb, hajlékonyabb, ügyesebb vagyok, mint korábban bármikor.
Kattints a képre és videós formában is beszélek a témáról
Specialista Ezermester
Az ember alapból egy Ezermester a mozgást tekintve és az életben is sokféle szerepben kell helytállnunk. Szerintem érdemes sokféle mozgásformában legalább egy alapszintű jártasságot szerezni kortól, nemtől függetlenül, aztán folyamatosan tovább csiszolni, kinek-mennyi fér bele. Ha valaki tehetséges vagy nagyon vonzza egy terület, akkor a sokoldalúságon felül miért ne lehetne Specialista egy-egy területen. A gyerekeknél szerintem inkább a sokoldalú fejlesztés a nyerőbb és a túl korai specializációnak megvannak a hátrányai. Persze ma már a legtöbb sportágban elég korán kell kezdeni a specializációt, ha valaki olimpiai szinten szeretne versenyezni.
Ha valaki szeretne ‘csak’ általánosan fitt és egészséges lenni bármilyen korosztály esetén, akkor célravezetőbb az Ezermester szemlélet. Így egyszerre lehet valaki viszonylag erős, gyors, kitartó, hajlékony, ügyes és elérhető a kívánt esztétikus külső is.
Ráadásul a tudományos kutatásokat elemezgetve és az idősebb fitt emberek példáját nézve, a hosszú és minőségi életkilások érdekében egyaránt érdemes edzeni az állóképességre, erőre, izomtömegre, hajlékonyságra, gyorsaságra, sőt ha az agyunkat is szeretnénk frissen tartani, akkor jól jön a változatosság és az ügyességi mozgásformák gyakorlása is.
Online tanácsadás és coaching
Ha szeretnél Specialistából vagy kezdő-haladó vegyes sportolóból egy sokoldalú Ezermesterré válni, akkor keress meg egy Online Konzultációra vagy dolgozzunk együtt pár hónapig a céljaidon Online Coaching formájában!
Az utóbbi 10-15 évben rengeteg módszerről olvastam és sokmindent kipróbáltam magamon (sport, táplálkozás, életmód). Ha szeretnéd megspórolni az évekig tartó kutatást és kísérletezgetést, akkor keress meg és bemutatom a leginkább időhatékony, örökzöld módszereket. Továbbá abban is tudok segíteni, hogyan lehet őket okosan és fenntarthatóan beilleszteni a saját életviteledbe.
SunnyFitness -Ezermester Edzés E-book
Hogyan tudod okosan és fenntarthatóan kombinálni a bevált, sokat bizonyított edzésmódszereket a sokoldalú fittséghez, élethosszig.
SunnyFitness Tábor Januárban: Repülj a télből a nyárba egy sportos kikapcsolódásra