Manapság már szinte mindenki használja a mobiltelefonokat, melyek hihetetlenül felgyorsították az emberek közti kommunikációt és információszerzést. Vajon csak a havidíjunkkal fizetünk ezért vagy az egészségünkkel is? A Weston A. Price alapítványnál olvasható rövid tanulmány mindenképp elgondolkodtató…
Tíz önkéntes vércseppjeit vizsgálták meg 4 mobiltelefon mentes óra után, 45 perc táskában hordás után, és 45 perc aktív használatot (hívások, internetezés) követően1. Továbbá a kutatók kíváncsiak voltak, hogy az általuk ajánlott természetközeli étrendnek (WAPF2) van-e védőhatása ebben az esetben.
A mobiltelefonok mikrohullámokkal kommunikálnak, melyek jellemzően 900-1800 MHz-es frekvenciájú elektromágneses hullámokat használnak. Mikroszkópos vércsepp analízissel a vörösvértestek alakját és egyéb vérparamétereket néztek. Az eredmények az alábbi sokatmondó fényképeken láthatók:
2. kép: Egy 75 éves hölgy kiindulási állapota
3. kép: A 75 éves hölgy vére 45 perc táskában hordás után
4. kép: A 75 éves hölgy vére 45 perc aktív használat után
5. kép: Egy 55 éves férfi kiindulási állapota
6. kép: Az 55 éves férfi vére 45 perc táskában hordás után
7. kép: Az 55 éves férfi vére 45 perc aktív használat után
8. kép: Az 55 éves férfi vére 45 perc aktív használat után, a kéz ujján mérve
9. kép: Az 55 éves férfi vére 45 perc aktív használat után, lábujjon mérve
10-ből 9 vizsgálati alanynál megfigyelhetők voltak a képeken látható jelenségek a mobilhasználat hatására. A vörösvértestek jellemzően rollnivá ragadtak össze a passzív, táskában hordás után is. Az aktív használat után viszont a membránjaik alakja is deformálódott és un. echinociták alakultak ki, melyek akadályozzák a véráramlást és az oxigéncserét, ami magyarázhatja az elektroszmog okozta fáradtságot. Érdekesség, hogy nem volt különbség a kéz ujjain és a lábujjakon vett mintákról készült felvételekben.
A WAPF étrendet a résztvevők 2-20 éve követték és 20-98%-os arányban tartották be. Az eredmények alapján a hosszabb ideje tartó és nagyobb részarányú egészséges étkezés nem volt védőhatású a mobilhasználat következményeivel szemben.
Valamelyest jó hír, hogy a tesztalanyok a vizsgálat előtt 4 órával már nem használhatták a telefonjaikat, ezért feltételezhető, hogy ennyi „pihenőidő” után rendeződik a vér szerkezete. A fitalabb korú résztvevőknél egyébként kevésbé torzultak a vörösvértestek, mint az idősebbeknél.
Végzetes köveztetések azért nem kell levonni ebből a vizsgálatból, mivel kicsi a mintaszám és a módszerek sem felelnek meg minden kritériumnak. A kutatást végzők is csak egy „felderítő” tanulmánynak szánták, ami kijelölheti az irányt a további kutatásokhoz. Viszont a képeket nézegetve azt hiszem egyértelmű figyelmeztetést kaptunk!
Forrás:
- http://www.westonaprice.org/modern-diseases/does-short-term-exposure-to-cell-phone-radiation-affect-the-blood/
- http://www.westonaprice.org/health-topics/abcs-of-nutrition/dietary-guidelines/
Bővebben az elektroszmogról, a mobiltelefonok hatásairól A paleón túl könyvben!