A rendszeres MovNat edzések meghozták a kedvemet, hogy komolyabb szintre lépjek ebben a sportban: bejelentkeztem egy edzőképzésre. Szerte a világban több helyen indítanak ilyen tanfolyamokat. Hogy összekössem a dolgokat, végül Párizst választottam, mivel a nővérem régóta kint él, így őt is meg tudtam látogatni. Egy hetet töltöttem kint, amiből 3 nap volt a tanfolyam, az előtte lévő napok tanulással és gyakorlással teltek, utána volt egy kis idő bámészkodni. Az időjárás velem volt, szinte végig sütött a nap 18-22 fok lehetett. Gyakorlásra alkalmas terepet könnyen találtam: elég hozzá egy park vagy játszótér. A kedvencem a közeli Bois de Vincennes park lettIzgatottan vártam a képzést, ami pénteken el is kezdődött. Előzetesen kaptunk egy elméleti könyvet, ebből kellett felkészülni és otthon egyénileg edzeni. Vic Verdier volt a tanfolyamvezető, egy nagyon sokoldalú, jófej, örökifjú francia sportember. Legnagyobb szerencsémre Jerome is ott volt velünk, mint segédedző, így tisztára hazai pályán éreztem magam. A MovNat kurzusok nyelve eredetileg az angol, ám most kivételesen franciául tartották, mivel a kb. 15 résztvevő nagyobb része francia volt. Vic szövegelt franciául és Jerome volt a tolmács, aki angolra fordított. Volt még pár, csak angolul értő német, svájci, angol tanuló is rajtam kívül. Végigvettük a gyakorlatokat, mindenkinek csiszoltak egy kicsit a mozgásán. A tréningek egy CrossFit teremben zajlottak, 2 helyi edzősrác is becsatlakozott a kurzusra. Szerencsére időnként kimentünk a szabadba is, egy közeli parkba a futó és ugrótechnikákat gyakorolni.
Szombaton váratlanul bedobtak minket a mélyvízbe, ugyanis érkezett hozzánk jópár MovNat Workshop résztvevő, akik még nem edzősködni akartak, hanem csak kipróbálni ezt a sportágat. Nekünk kellett megtanítani őket a helyes technikákra. Azt hittem ez a vizsga majd a végén lesz, de végül elszórva a nap folyamán tettek próbára minket. A nap végén következett az írásbeli vizsga, ami nem volt olyan vészes (persze készültem rá) és jól is sikerült, 1 kérdést rontottam a 25-ből. A teszt érdekessége, hogy kint a parkban írtuk a fűben üldögélve, fetrengve. Jó lett volna anno a suliban is így lenni a széken görnyedés helyett.
Az első két nap viszonylag lightos volt, ami a mozgást illeti, inkább sok fejtágítás volt, csodálkoztam is, hogy ennyi lenne? Na, vasárnapra megkaptuk az intenzitást is, hogy otthon legyen mit kipihenni. Most már tudom, hogyan lehet pl. 20 perc sétával lefárasztani az embert, csak bele kell keverni néhány izgalmas technikai elemet… Az ebédidő után előadás következett az életmód egyéb aspektusairól: alvás, étrend, stressz stb. Meglepő módon itt is a paleolit étrendet ajánlják. A végére maradt egy egyéni gyakorlati vizsga, ahol az edző jelölteknek kellett a különböző technikákat magabiztosan bemutatniuk. Ez is sikerült, köszönet Jerome-nak a felkészítésért, mert otthon jól begyakoroltunk mindent! Csiszolni azért van mit rajtuk, ez egy igazi „lifelonglearning”, mire minden gyakorlatot-minden körülmények között mesterien meg tudsz csinálni. A végén ünnepélyesen megkaptuk az okleveleinket. Összességében nagy élmény volt az egész, jó hangulatban teltek a napok és jófej csapat jött össze. Itt mindenki szeret mozogni, a természetben lenni, és szinte mindenki paleo étrenden van.
A tanfolyam után még volt kint 3 napom és mivel korábban már jártam a városban, kipipáltam a nagy nevezetességeket, ezért inkább új oldaláról akartam megismerni. Hétfőn lementünk a tengerpartra Dieppe városába, ami nincs túl közel (kb. 3 óra vonat+metró), de megérte. Gyönyörű sziklás, kavicsos partja van, apály idején még homokos rész is van a strandon. Naná, hogy bementem megmártózni a hűvös vízbe, kétszer is a nap folyamán! Friss tengeri kajákat is kóstoltunk, napoztunk stb.
Ilyenkor bizony irigylem a helyieket, hogy ezek nekik a mindennapok részei. A tengeri gasztro-élmény gyűjtést folytattam Párizsban, ettem rákot, lazacot, ráját és teljesült egy régi álmom: jól bekajáltam osztrigával. Mostanában divatos a “superfood” kifejezés, na, ez az igazi superfood! Minden megvan benne, ami az agynak kell: DHA Omega-3 zsírsav, jód, szelén, cink, B-12 vitamin a legjobb arányban. Kár, hogy itthon drága és nehezen elérhető. Bezzeg Párizsban friss és a piacon egész megfizethető. Nyersen, kis citrommal, vajjal a legjobb.
Jack Kruse ajánlásával:
http://www.jackkruse.com/brain-gut-5-paradigm-drifts-parad…/
http://www.jackkruse.com/brain-gut-6-epi-paleo-rx/
Ki kóstolta már?
Persze a többi, könnyebben elérhető tengeri hal, kagyló, rákféle rendszeres fogyasztása továbbra is ajánlott! Biztos placebo hatása is van, de pár nap intenzív, friss tengeri étel fogyasztás után éreztem egy kis pluszt az agyműködésemben.
Az utolsó nap még tettem egy villámlátogatást szúrópróbaszerűen egy helyi kajak-kenu klubnál… A Marne folyó melletti egyesületbe főleg gyerekek és amatőrök járnak, és sikerült összefutni a többszörös EB-VB érmes Matthieu Goubel korábbi edzőjével François During-gal is, aki jelenleg is több válogatott versenyzőt készít fel. A klub csendes, nyugis környezetben van a külvárosban, az épületek elég egyszerűek, rájuk férne a felújítás, de a célnak megfelelnek. Kajakokkal vannak inkább felszerelve, kenuból csak pár db deltát és szárnyas verziót láttam + 1 szivart (ezek pontos szakkifejezések:))
Aki arra jár nyugodtan ugorjon be hozzájuk, barátságosan fogadnak minden sportágbelit és érdeklődőt!
Hogyan tovább? Folyamatosan gyakorlok és képzem magam ebben az újfajta mozgásformában, várom én is a MovNatozni vágyókat, hogy minél több embert megfertőzhessek a természetes mozgással!