Télen is nyitva a strand!

Persze nincs nagy tolongás ilyenkor, legfeljebb horgászokat látni a parton tetőtöl-talpig  beöltözve. Mindenesetre én azért bementem a vízbe. Miért? Hidegterápiáztam.

Az ember és hideg viszonya az egyik legfélreértettebb dolog a köztudatban, mindenki fél tőle,  pedig hatalmas lehetőségek vannak benne, ha jobban megismerjük és megbarátkozunk vele,  ugyanis mindenkinek gyári tartozéka, hogy bírja a hideg hőmérsékletet, csak nagyon mélyre  elástuk ezt a készségünket, ráadásul a legtöbben nem is hiszik el.

Fokozatosan, megfelelő  ingereket adva a szervezetnek, bárki előhozhatja magából. Megfelelően alkalmazva számos jótékony hatása van egészségügyi szempontból, sportolóknak is egy plusz fegyver lehet, kicsit merészebben belegondolva pedig világgazdasági jelentőségű, hogy az ember alkalmazkodni tud a hideghez. A „hidegelés” elméletéről és gyakorlatáról fogok írni a következő hetekben, van bőven mondanivalóm ezzel kapcsolatban.

Addigis, íme a mai fürdőzésem rövid története:

  • 14:00: érkezés a helyszínre, a Kék horgásztó Dunaharaszti és Alsónémedi között
  • Levegő 14 °C, víz: 10-11°C: ilyenkor nem az az első gondolatom, hogy: jaj, de jó lenne fürdeni…ám szép fokozatosan mégis bemegyek.
  • Az első pár perc nem túl kellemes, még úgy sem, hogy viszonylag haladónak mondhatom magam ebben a műfajban. Eltelik egy kis idő, amíg az agy lereagálja a környezetváltozást és szabályozza a hormonokat, fehérjéket, hogy beinduljon a fűtés a barna zsírszövetben és az izmokban (a sejtek mitokondriumainak UCP fehérjéi segítenek ebben).
  • Felvettem a Kanyó Dénes búvárúszó barátomtól kapott búváruszonyt és nekiálltam úszni. Kb. az ötödiktől a huszonharmadik percig volt ma nekem az a szakasz, amiért érdemes hidegterápiázni, ebben az állapotban igazi eufóriát érzek, kitisztul az agy, megszűnnek a fájdalmak. Ilyenkor drasztikusan lecsökken a gyulladásszint, fokozódik a zsíranyagcsere, a szervezet átáll egyfajta „téli üzemmódra”. A rendszeres gyakorlás azért jó, mert ahogy hozzászoksz a hideghez, annál több időt tudsz eltölteni ebben az állapotban. Amikor már kezd kellemetlen lenni, akkor lassan abba kell hagyni a „hidegelést”, mert ez annak a jele, hogy nagyon lehűlt a maghőmérséklet. A szeánsz lényege, hogy a bőr hőmérsékletét hűtsük 10-12 fok alá (ennél lejjebb nem nagyon kell), de a maghőmérséklet ne menjen kb 35 fok alá és fagyási sérülést se szedjünk össze. Tehát meg kell találni ezt a köztes állapotot, ez mindenkinél egyéni.
  • Miután kijövök, pár percig minden ok, aztán beindul a remegés, a beszéd is akadozik ilyenkor, de ezek teljesen normális folyamatok, ekkor fűti vissza magát a test. Jó hír a fogyókúrázóknak, hogy ilyenkor ezerrel égnek a kalóriák! Több kutató is a népességszintű elhízásjárvány egyik megoldásának látja a hidegterápiát.
  • A remegés nagyon intenzív kb. 20-25 percig, utána szép fokozatosan abbamarad, összesen eltarthat akár másfél-két óráig is.

Ha kedvet kaptál egy kis „hidegeléshez”, akkor a lényeg a FOKOZATOSSÁG és az egyéni állapotnak megfelelő dózis! Hamarosan jelentkezem egy kis történelmi és elméleti háttérrel.

Hallottál már a hideg jótékony hatásairól?

Amit a hideg anyagcseréről tudni érdemes: A paleón túl – könyv

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .